Summit CR5B30T7B 30" Wide 208-240V 5-Burner Radiant Cooktop
x
  • Installation and Removal
    x
    EXTENDED PROTECTION
    Available to Order
    The shipping timeline will be confirmed after order is placed.
    Shipping calculated at checkout.
    View full details
  • Installation and Removal
    When Will I Get My Order?
    Summit CR5B30T7B 30
    Summit'S Collection Of Smooth-Top Radiant Cooktops Includes Fully Featured Models Sized For Standard Kitchen Counters, With User-Friendly Touch Controls. The Cr5B30T7B Is A 30" Wide 208-240V Radiant Cooktop Designed To Fit Popular 29 1/2" W X 19 5/8" D Counter Cutouts. The Surface Is Made From Smooth Eurokera Ceramic Glass In A Jet Black Finish For A Durable, Modern Look. This Unit Does Not Ship With A Power Cord And Must Be Hard-Wired By A Professional. Five Elements Let You Meet A Variety Of Cooking Needs. The Two Extra Large Dual Ring Elements In The Rear (2200W 9" Element On The Left And 2500W 9 3/4" Element On The Right) Allow You To Efficiently Heat Woks, Dutch Ovens, And Other Large Cooking Vessels Or To Switch To The Inner 5 1/2" Elements As Needed. The 6 1/2" 1200W Front Burners Cover Standard Sizes, While The Center 100W Warming Zone Element Lets You Keep Cookware Heated Without Overcooking. The Digital Controls Are Centered Upfront, Ensuring Users Won'T Have To Reach Over Hot Burners To Adjust The Temperature. The Intuitive Touch Design Is Easy To Operate And Clean. This Unit Also Includes A Timer Function That Lets You Program A Power Level And Cook Time (Up To 99 Minutes) That Can Either Turn The Unit Off When Complete, Or Serve As A Visual Countdown With An Audible Alert When The Set Time Has Been Reached. Safety Features Include A Child Lock Function, Automatic Shutoff After Two Hours, And A Residual Heat Indicator. With Its Attractive Design, Smartly Designed Burner Configuration, And Intuitive Touch Controls, The Cr5B30T7B Brings A User-Friendly Cooking Performance With Reliable Safety To The Kitchen. Additional Choices Are Available In 24" And 36" Wide Sizes, As Well As White Glass Finishes. Browse The Full Summit Lineup For More.
    • Designed to fit common 29 1/2" x 19 5/8" counter cutouts
    • Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish
    • Rear right burner comes with a 9 3/4" diameter and powerful 2500W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
    • Left rear 2200W element is 9" in diameter to handle larger cooking vessels
    • Front left and front right burners are 6.5" in diameter to meet most cooking needs
    • Center 6 1/2" element operates at a low 100W to help keep cookware warm without overheating
    • Easy operation with a digital control panel and digital display conveniently centered upfront
    • Select and adjust your heating levels at the touch of a button
    • Indicator shows when the surface is still hot to touch
    • Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty
    • Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
    • Requires professional hardwired installation (cord not included)
    Overview
    Height of Cabinet 2.13' (5 cm)
    Width 30.25' (77 cm)
    Depth 20.5' (52 cm)
    Cabinet Black
    US Electrical Safety ETL
    Canadian Electrical Safety ETL-C
    Amps 30.0
    Voltage/Frequency 240 V AC/60 Hz