Town Perks Savings
Colors:
x
  • Installation and Removal
    x
    THIS ITEM QUALIFIES FOR FREE DELIVERY!
    EXTENDED PROTECTION
    3 year plan
    5 year plan
    Only 5 Left
    Typically ships within 24-48 business hours
    Shipping calculated at checkout.
    View full details
  • Installation and Removal
    When Will I Get My Order?
    Rebates &
    Promotions
    5 Year Warranty
    Even Airflow
    Long Vent
    Enjoy installation flexibility thanks to a long vent that allows for up to 120 ft. of venting
    Commercial Grade Components
    Aluminized Alloy Drum
    This top load dryer features a high-quality aluminized alloy drum that resists corrosion
    Shallow Depth Design
    • 5 Year Warranty
    • Even Airflow
    • Long Vent
    • Commercial Grade Components
    • Aluminized Alloy Drum
    • Shallow Depth Design
    ACCESSORIES
    LP Conversion Kit WE25X0217 (sold separately)
    APPEARANCE
    Color Appearance White w/ Black Stainless Look Graphics
    CAPACITY
    Total Capacity (cubic feet) 6.2 cu ft
    FEATURES
    Cottons Cycle Less Dry
    More Dry
    Drum Type Aluminized Alloy
    Exhaust Options 3-Way (Rear; Left; Bottom)
    Fuel Type Gas
    Reverse-a-Door Yes
    Additional Dryer Features Dryer Rack
    Front Serviceable
    Removable Up-Front Lint Filter
    Additional Optional Cycles Dryer Light
    Dryer Control Features Fixed End-of-Cycle Signal
    Product Type Top Load Matching
    Heat Selections 3
    Number of Cycles 3
    Dryer Cycles Cottons
    Perm Press
    Timed Dry
    Long Vent Capability Up to 120 feet
    Control Type Electromechanical
    Style Top-Loading
    Dryness Levels 2
    Timed Dry 10-80 Minutes
    Air Fluff (no heat)
    POWER / RATINGS
    Gas (BTU/HR) 22000 Factory-equipped for Natural gas.
    WARRANTY
    Labor Warranty Limited 5-year entire appliance
    Parts Warranty Limited 5-year entire appliance
    Warranty Notes See written warranty for full details
    WEIGHTS & DIMENSIONS
    Case Depth 26.0 in
    Depth with Door Open 90° 52.0 in
    Height to Top of Case 37.5 in
    Net Weight 103.0 lb
    Overall Depth 27.0 in
    Overall Height 44.0 in
    Overall Width 27.0 in